św. Michał Archanioł

Michał Archanioł jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!".

W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). Jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających i towarzyszy w drodze do wieczności. Jest przywoływany w obrzędach egzorcyzmu. Przyzywamy go w naszej walce przeciw negatywnościom. Pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
Modlitwa do św. Michała Archanioła jest w naszej parafii odprawiana na koniec Mszy Św.

Modlitwa  brzmi: Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg poskromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.